Відмінності між версіями «XVIII ст»
Рядок 21: | Рядок 21: | ||
<a href="pers/Dovidn/Javorskyj_Stephan.htm">Стефаном Яворським</a>, що їх Пьотр І | <a href="pers/Dovidn/Javorskyj_Stephan.htm">Стефаном Яворським</a>, що їх Пьотр І | ||
викликав до Москви. | викликав до Москви. | ||
− | :*[[Джерела#URES| | + | :*[[Джерела#URES|<i>УРЕС</i>, '''3''', 239]] |
:*[[Джерела#KhyzhKMA|Хижняк З. І. <i>Києво-Могилянська академія</i>, 169]] | :*[[Джерела#KhyzhKMA|Хижняк З. І. <i>Києво-Могилянська академія</i>, 169]] | ||
</div> | </div> |
Версія за 20:18, 13 лютого 2010
Хронологічна таблиця — XVIII ст.
<a href="table_17.html">раніше (XVII ст.)</a>
XVIII сторіччя
- перша чверть
- Складено козацькі літописи. Найвідоміші з них —
<a href="17/Dovidn/Litopys_Samowydcja.htm">Літопис Самовидця</a>, <a href="pers/Dovidn/Hrabjanka_Hryhorij.htm">Літопис Григорія Граб'янки</a> та <a href="pers/Dovidn/Velychko_Samijlo.htm">Літопис Самійла Величка</a>.
- 1701
- За наказом <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пєтра І</a> московську Елліно-грецьку академію,
рівень навчання в якій не відповідав вимогам часу, реорганізовано на взірець Київської академії у Слов'яно-латинську академію. Реорганізацію втілювали професори Києво-Могилянської академії на чолі зі <a href="pers/Dovidn/Javorskyj_Stephan.htm">Стефаном Яворським</a>, що їх Пьотр І викликав до Москви.
- Щоб налагодити навчальний процес, почали викликати викладачів
з <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Києво-Могилянської академії</a>. Указами синоду, що виходили майже щороку від 1701 до 1762, до московської академії було забрано 95 професорів і студентів Києво-Могилянської академії (1777–24, 1778–22, 1779–29, і так щороку). До того ж, за наказом Синоду Академія від 1754 до 1768 р відправила до Росії 300 студентів вивчати медико-хірургію й фaрмацію. Вихованців Києво-Могилянської академії викликали до Росії, де вони засновували школи і залишалися, бо їх позбавили змоги вертатися в Україну.
- 26 вересня
- <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пьотр І</a> видає грамоту, що ще раз підтверджує <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Києво-Могилянській академії</a> статус високої школи: Академии их Киево-Могилянской, что от прежнего своего основания имеет равные привилегии как обыкновенно иные Академии во всех государствах иноземческих, право свободности иметь подтвеждено. :*Памятники, изданные Временной комиссией…, 2, 328
- 1708
- <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пьотр І</a> наказав використовувати у друкарнях нову абетку — .Кирилицю залишено <a href="pravop/e_u_m/Grazhdanka.htm">гражданку</a>лише на друкування церковних книжок.
- 13 листопада
- За наказом <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пєтра І</a> зруйновано гетьманську столицю Батурин. З винятковою жорстокістю замордовано всіх його мешканців.
- 1709 8 липня
- Полтавська катастрофа.
- 1714
- Створено анонімний рукопис Семимовний лексикон (Гептаглосон). До латинського реєстру на 22–25 тисяч слів подано відповідники грецькою, турецькою, вірменською, українською та румунською мовами. Українська лексика цього словника не пов'язана з роботами <a href="pers/e_u_m/Berynda_Pamva.htm">П. Беринди</a> чи <a href="pers/e_u_m/Zizanij.htm">Л. Зізанія</a>. Рукопис зберігається у Боделянський бібліотеці (Англія).
- 1718 ніч 21–22 квітня
- Пожежа у <a href="10-14/Dovidn/Kyjevo_Pech_Lawra.htm">Києво-Печерській лаврі</a>. Згоріла й … многочисленная и найдревнейшая, библіотека … В ней содержались великія тысячи книг рукописных и разных драгоценных манускриптов, писаных на разных языках, … а особливо все записки и документы, до исторіи правленія Славянских племен и царств и до их законов и устройств касающіесь.
- 1720 5 жовтня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пєтра І</a> про підпорядкування усіх вільних друкарень цензурі Духовної колегії та заборону друкувати в Малоросії будь-які книжки, крім церковних, слов'янською мовою; тексти мали бути індентичними друкованим в Росії, дабы никакой розни и особого наречия не было.
- 1721 25 січня
- Маніфест <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пєтра I</a> про підпорядкування церкви монархові і ліквідацію патріяршества. Керувати церковним життям поставлено новостворену Духовну колегію (згодом Святейший Правительствующий Синод). Разом з маніфестом видано Регламент Духовной колегії. Згідно з ним, належало обов'язково відкрити архиєрейські школи в усіх єпархіях Росії. В усій Російській Імперії введено попередню цензуру богословських творів: Аще кто о чем богословское письмо сочинит, и тое б не печатать, но первое презентовать в Колегиум. А Колегиум расмотреть должно, нет ли каковаго в письме оном прегрешения, учению православному противного.
- 22 лютого
- Розпорядження Синоду ввести мовну цензуру. Усі книжки исправления ради и согласия с великороссийскими треба було надсилати до Синодальної контори, а доглядати за друкарнями поставлено цензора. Він мав переглядати українські видання, порівнюючи їх з великоросійськими, і лише ті з них дозволяти до друку, що нічим не відрізнялися від московських.
- 22 жовтня
- Сенат проголосив <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пєтра I</a> імператорм, а Московська держава дістала назву Російської имперії.
- 1722 16 травня
- Під час реорганізації загальноімперських органів, замість Малоросійського посольського приказу <a href="pers/Dovidn/Pjotr_I.htm">Пьотр I</a> створив <a href="18/Dovidn/Malorosijska_kolehija.htm">Малоросійську колеґію</a>, підпорядковану не Колеґії іноземних справ (що заступила Посольський приказ), а Сенатові. Розташована у гетьманській столиці Глухові, вона стала центральним органом російської колоніяльної адміністрації в Лівобережній Україні. Її членами були шість російських штаб-офіцерів із розквартированих в Україні полків з президентом-бригадиром Стєпаном Вєльяміновим на чолі. У військових справах вона підлгала головнокомандувачу російських військ в Україні М. Голіцину. Колеґія мала право переглядати ухвали всіх місцевих судів. Таким чином покладено початок руйнації віковічного судового устрою і звичаєвого права.
- Київську митрополію перетворено на архиєпископію, ієрарха мав призначати Петербург.
- 1723 квітень
- Після арешту в Петербургу <a href="17/Dovidn/Nakaznyj_hetman.htm">наказного гетьмана</a> <a href="pers/Dovidn/Polubotok_Pavlo.htm">Павла Полуботка</a> українське козацтво підпорядковано російському чиновникові — князеві М. Голіцину. Новою інструкцією Малоросійської колеґії дозволено давати накази полковникам без згоди генеральної старшини.
- 1726
- У Харкові єпископ білгородський Єпіфаній Тихорський, колишній випускник <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Києво-Могилянської академії</a>, відкрив на базі Білгородської духовної семінарії, Слов'яно-греко-латинську школу, що її 1734 року перетворено на <a href="osvita/Dovidn/Kharkivskyj_kolehium.htm">Харківський колеґіум</a>. Після відкриття <a href="osvita/Dovidn/Kharkiwskyj_Uniwer.htm">Харківського університету</a> втратила своє значення і 1817 року її перетворено на Харківську Духовну Семінарію.
- Московський Синод заборонив Києво-Печерській лаврі видавати без дозволу будь-які церковні книжки, крім виданих у Пітербургу та Москві, тобто дозволено видавати книжки лише на великороссийском наречии.
- 1727 2 вересня
- Найвища Таємна Рада, опікунський орган при царі-дитині <a href="pers/Dovidn/Pjotr_II.htm">Пєтрі II</a>, з огляду на перспективу російсько-турецької війни змінила політику щодо України з метою приласкания тамошнего народа. Указом Пєтра ІІ ліквідовано <a href="18/Dovidn/Malorosijska_kolehija.htm">Малоросійську колеґію</a> і контроль над <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманатом</a> знову передано до Колеґії закордонних справ.
- 1 жовтня
- У Глухові на гетьмана обрано <a href="pers/Dovidn/Apostol_Danylo.htm">Данила Апостола</a>.
- 1728 28 серпня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Pjotr_II.htm">Пєтра ІІ</a> про скликання Кодифікаційної комісії. Гетьман <a href="pers/Dovidn/Apostol_Danylo.htm">Данило Апостол</a>
створив спеціяльну комісію з дванадцяти осіб під головуванням генерального судді Івана Борзни, що мала скласти єдиний судовий кодекс України.
- Кодекс українського права ( <a href="18/Dovidn/Prava_za_jakymy_sudytsja.htm">Права за якими судиться український народ</a>, рукопис у 460 сторінок) завершено 1743 року, однак сенат його не затверджував доти, доки на Україну не поширили загальноросійське законодавство. Проте de facto малоросійські права діяли навіть після ліквідації <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманщини</a>, позаяк українські суди в поточній практиці спиралися на друковані праці місцевих юристів. Кодекса вперше оприлюднив професор Київського університету <a href="pers/Dovidn/Kistjakovsky_Oleksandr.htm">О. Кистяковський</a> 1879 року.
- 1731
- Імператриця <a href="pers/Dovidn/Anna_Ioanivna.htm">Анна Іоановна</a> наказала забрати з українських церков книжки старого українського друку і замінити їх книжками московських видань та ввести викладання у колеґіумах російською мовою.
- 1734
- Митрополит Рафаїл Заборовський склав Інструкцію, що окреслювала правила внутрішнього життя Києво-Могилянської Академії. Перший пункт наголошує всестановий характер Академії: В Академію приймається кожна вільна людина, відкіль вона не прибула б, аби тільки визнавала східню християнську віру та була б здібна до навчання.
- 31 січня
- Імператриця <a href="pers/Dovidn/Anna_Ioanivna.htm">Анна Іоановна</a> своєю грамотою заборонила вибори гетьмана і створила нову колеґію, Правління гетьманского уряду, що до нього входили троє росіян з-поміж найвищих чинів дислокованої на території <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманату</a> армії і троє українців — генеральний суддя, генеральний осавул та генеральний підскарбій. Реально Україною правили керівники російської трійки: спочатку — князь О. Шаховской, далі — князь Баратинскій та інш.
між українцями та росіянами. Ukaz_AI
- березень
- Після отримання в серпні 1733 р. жалуваної грамоти імператриці <a href="pers/Dovidn/Anna_Ioanivna.htm">Анни Іоановни</a> з дозволом повернутися, запорожці закладають <a href="16/Dovidn/Zaopizka_sich.htm">Нову Січ</a>. За Січчю визнано право на споконвічну козацьку територію, відому як Вольності Війська Запорозького, де тривало козацьке самоврядування.
- 1738
- Єпископ Арсеній Берло заснував Переяславський колеґіум та співацьку школу в Глухові.
- В <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київській Академії</a> введено вивчення німецької та гебрайської мов.
- 16 вересня
- Св. Синод видав наказ про збереження вольности студентів <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київської Академії</a> по прежнему обыкновению.
- 26 грудня
- Указ Імператриці <a href="pers/Dovidn/Andrjej_Boholjubskij.htm">Анни Іоановни</a> генерал-губернаторові Лєонтьєву про конфіскацію і спалення всіх привезених зі Львова календарів на 1739 рік, бо там є некоторые злоумышленные и непристойные пассажи … а вместо тех календарей могут в Киеве и во всей Украине употреблять Российские календари…
- 1744
- Імператриця
<a href="pers/Dovidn/Jelezaveta_Petrivna.htm">Єлізавєта Пєтровна</a> відвідала Україну, батьківщину свого чоловіка — графа <a href="pers/Dovidn/Rozumovskuj_Oleksij.htm">Олексія Розумовського</a> (графський титул родині Розумів надано 1744 р.).
- 1745
- Поновлено скасовану 1722 року Київську митрополію.
- 1747 22 січня
- Св. Синод наказав київському митрополитові выслать в С.Петербург без всяких отмен и отлагательств в самой скорости и неотменно професорів <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київської Академії</a> Варлаама Лащевського та Гедеона Сломинського, що мали підготувати нове видання Біблії.
- 1748
- Перша письмова згадка про <a href="osvita/Dovidn/Kanceljarskyj_kurin.htm">Канцелярський курінь</a> — спеціяльний навчальний заклад напіввійськового типу, заснований при Генеральній військовій канцелярії. Готував службовців до державних, адміністративно-судових і фінансових органів <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманщини</a>. Кандидати на навчання повинні були добре знати граматику, риторику, основи філософії, логіку. У тих, хто успішно склав вступні іспити, брали присягу та вводили їх до списку військових канцеляристів. Слухачі вивчали чужі мови, юриспруденцію, камеральні (фінансово-економічні) науки, військову справу. Також навчали співів, музики (гри на скрипці, флейті, басах). Канцелярський курінь працював у гетьманських столицях — Батурині та Глухові.
- 1750 24 квітня
- У Глухові обрано на гетьмана <a href="pers/Dovidn/Rozumovskuj_Kyrylo.htm">Кирила Розумовського</a>. З цієї нагоди імператриця надала йому чин генерал-фельдмаршала і вручила гетьманські клейноди: прапор, бунчук, військову печатку та срібні литаври.
- 1751
- В Москві видано Біблію (Синодальная або Елизаветинская Библія), що її підготували професори Київської Академії Варлаам Лащевський та Гедеон Сломинський. За цим виданням друкують книжки св. Письма і тепер. Саме тому і в теперішній слов'янській Біблії можна побачити старі українські форми чи старий український наголос.
- Почато так звану сербську колонізацію верхів'їв Інгулу та Інгульця. Збудована 1754 р. фортеця св. Єлізавети (тепер Кіровоград) стала центром викраяної із земель Бугогардівської та Інгулецької паланок провінції Нова Сербія.
- 1753
- Почато створення другої округи сербських колоністів — Слов'яно-Сербії на лівому березі Дніпра.
- В <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київській Академії</a> введено вивчення французської мови.
- 1754
- На <a href="16/Dovidn/Zaopizka_sich.htm">Січі</a> відкрито спеціяльну школу. В ній готували полкову старшину, тлумачів, військових канцеляристів для паланок.
- 17 квітня
- Цариця <a href="pers/Dovidn/Jelezaveta_Petrivna.htm">Єлізавєта</a> видає Синодові Височайший наказ, згідно з яким на вільні архиєрейські місця можна призначати великоросів.
title=""
- Св. Синод відрапортував цариці про заходи, що їх вжито заради виконання її наказу.
- 1755 21 вересня
- Св. Синод наказав переробити Четьи-Минеи <a href="pers/Dovidn/Tuptalo_Dymytrij_Rostwskyj.htm">св. Д. Ростовського</a> та <a href="10-14/Dovidn/Kyjevo_Pech_pateryk.htm">Печерський Патерик</a> на російський правопис.
- 1757–1770
- Освітня діяльність лубенського полковника Івана Кулябка. Він реалізує свій, схвалений гетьманом, проєкт примноження освічених людей в полку. По сотнях переписано хлопців від 12 до 15 років, найздібніших до науки віддавали
до школи тамтешніх приходів
, а тих, що не надаються до навчання, збирали щонеділі і в свята в одне місце на військові вправи. 1760 року по сотнях лубенського полку вчилися грамоти 1642 хлопці.
- 1759
- Синод видав розпорядження вилучити зі шкіл українські букварі.
- січень
- Указ Переяславської консисторії про заборону <a href="17/e_u/Mandrivni_djaky.htm">мандрівних дяків</a>, що сторіччями тримали нижчу освіту в Україні. Таких учителів священикам заборонили приймати й тримати у школах. Остаточно мандрівних дяків було знищено 1782 року.
- 1763 Вересень
- У Глухові відбулася старшинська рада, де вироблено пункти чолобитної до імператриці <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про відновлення договірних взаємин між царем та Україною на підставі Статей Хмельницького. За цими пунктами <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманщина</a> перетворювалася на цивільну шляхетську державу зі спадковими гетьманами — родом Розумовських. У пункті 19 цього документу йшлося про заснування двох університетів (у Києві та Глухові) та кількох гімназій та облаштування при них друкарень.
- Про Глухівську раду донесли цариці, це її стурбувало. Гетьмана викликано до Петербурга. Одночасно секретар цариці, колишній вихователь <a href="pers/Dovidn/Rozumovskuj_Kyrylo.htm">Розумовського</a> Григорій Теплов подав Записку о непорядках в Малороссии, що після неї почато ліквідацію гетьманства та повне підпорядкування України.
Tepl
- При <a href="10-14/Dovidn/Kyjevo_Pech_Lawra.htm">Києво-Печерській лавр</a>і на основі іконописних майстерень створено Малярську школу на чолі з італійським малярем Веньяміном Фредеріче. Проіснувала до революції 1917 року.
- 10 грудня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни II</a> про заборону вільного переходу селян від пана до пана.
- 1764
- Усі землі, заселені колоністами, об'єднано у Новоросійську губернію. Адміністрація губернії трактувала запорозькі землі як порожні. Почалося привласнення січових земель.
- 10 листопада
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про ліквідацію посади гетьмана й підпорядкування України <a href="18/Dovidn/Malorosijska_kolehija.htm">Малоросійській колеґії</a> (її традиційно називають другою Малоросійською колеґією). До складу колеґії мали входити 4 вищі російські офіцери та 4 представники генеральної старшини, а президентом і одночасно генерал-губернатором призначено графа Пєтра Румянцева.
- 1765
- Наказ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> присвоить немедленно Академии Киевской образ учения, для всех училищ в империи всероссийской узаконенный.
- [[Джерела#SbRIO| Сборник русского исторического общества, 348]
- 17 лютого
- Видано закон про заборону українським ченцям без особливого дозволу наїжджати до Московщини та про заборону місцевим архиєреям висвячувати архимандритів без дозволу Св. Синоду. Цей закон призвів до того, що вже у 1770-х роках у монастирях Київської єпархії майже половина настоятелів (архимандритів та ігуменів, хоча ігуменів закон зовсім не торкався) були росіяни.
- 28 липня
- Маніфестом <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> замість п'яти полкових адміністративних округ у Слобожанщині створено Слобідсько-Українську губернію з загальноімперськими керівними органами. Замість козацьких полків належало сформувати п'ять гусарських полків.
- 1766 6 листопада
- Указ Св. Синоду з вимогою Київській та Чернігівській друкарням подавати на розгляд нoві книжки, позаяк від 1728 р. вони никаких книг для усмотрения их исправности более уже в Святейший Синод не присылали и позволения о печатании оных не требовано.
- 9 листопада
- Св. Синод наказує <a href="10-14/Dovidn/Kyjevo_Pech_Lawra.htm">Києво-Печерській лаврі</a>: чтобы впредь в типографии тоя Лавры печатать и на продажу употреблять одни те книги, который в Московской типографии с апробации Св Синода печатаются….
- 14 грудня
- Оприлюднено маніфест <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни II</a> про скликання депутатів до Комиссии для сочинения проекта нового уложенияи для советов о способах к достижению общенародного благоденствия. Комісія працювала від 1767 до 1774 р. Від Малоросії було обрано 34 депутати: 11 — від шляхетства та козацтва, 10 — від міщан, 2 — від Запорожжя. Комісія не досягла жодних практичних результатів її ліквідовано указом від 4 грудня 1774 р.
- Низка наказів українським депутатам: домагатися відкриття двох університетів, військових шкіл, привілеїв для духовних шкіл (завести, крім грецької та німецької мов, французьку, математику), заснування друкарні при Київській митрополії.
- 1769 p.
- Синод Російської православної церкви заборонив друкувати та використовувати український Буквар.
- 1770–1790 pр.
- <a href="drukar/Dovidn/Pochajivska_drukarnja.htm">Почаївська друкарня</a> випускає порадники, господарські та богослужебні книжки, написані живою українською мовою.
- 1772 5 серпня
- Перший поділ Польщі. Східну Білорусію приєднано до Російської імперії, а Галичину — до Австрійської.
- 1773
- Папа Климент XIV видав буллу про скасування ордену єзуїтів.
- травень 1773 - березень 1775
- Польський сейм ухвалив повернути все майно єзуїтів у Польщі на потреби народної освіти; опікуватися тим майном і керувати народною освітою доручено Едукаційній комісії з вісьмох членів та Товариству для видання підручників (утворено 7 березня 1776 р.)
Значну частину єзуїтських шкіл на українських та білоруських землях Едукаційна комісія передала василіянам
- 1774
- <a href="pers/Dovidn/Marija_Terezija.htm">Марія-Терезія</a> заснувала у Відні при церкві св.Варвари греко-католицьку семинарію <a href="osvita/Dovidn/Barbareum.htm">Барбареум</a> (Barbareum), шо давала студентам із Західної України не лише систематичну богословську освіту, а й змогу контактувати із західною культурою. Існувала до 1784 р.
- Під проводом відомого педагога Фельбігера в Австрії проведено реформу народного шкільництва. Встановлено три типи шкіл: нормальна (шестикласна, що готувала вчителів для головних шкіл), головна (чотирикласна, мала бути в кожнім окружнім та більших містах), тривіяльна (дво- або трикласна школа в менших містах, містечках та великих селах). Населення мало право утримувати власним коштом парафіяльні школи, так звані дяківки.
- 1775 7 травня
- Наказ Св. Синоду Київському митрополитові Гавриїлові Кременецькому відіслати нововидані у лаврській друкарні книжки в Московскую типографию для освидетельствования, сходственно ли оные напечатаны против книг Московской типографии.
- 4 червня
- Російське військо на чолі з генерал-поручиком Пєтром Тєкєлієм (10 піхотних, 8 кавалерійських та 13 донських полків) знищило <a href="16/Dovidn/Zaopizka_sich.htm">Запорозьку Січ</a>.
- 3 серпня
- Оприлюднено Маніфест <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> Об уничтожении Запорожской Сечи, и о причислении оной к Новороссийской Губернии.
- 1776 15 лютого
- Видано закон Російської імперії, що забороняв будь-кому з податного стану постригатися у ченці. Це унеможливлювало втечу кріпаків до монастирів.
- 1776–1783
- Шкільна реформа в Галичині з поділом шкіл на нормальні, головні та тривіяльні. 1786 року в Галичині було 47 шкіл німецького типу: <a href="osvita/e_u/Normalni_shkoly.htm">нормальна школа</a> у Львові, 15 окружних, 2 <a href="osvita/e_u/Holovni_shkoly.htm">головних</a>, 29 тривіяльних.
- 1779
- В Полтаві відкрито Словенську семінарію.
- 1780
- Пожежа у Братському монастирі. В бібліотеці <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київської академії</a> згоріло близько 9 тис. томів із 12 тис.
- 1781
- В Галичині заведено обов'язкове загальне навчання. Відкрито школи в усіх населених пунктах, де було 90–100 дітей шкільного віку.
- Імператор <a href="pers/Dovidn/Josif_II.htm">Йосиф ІІ</a> здійснює політичні реформи, спрямовані на скасування кріпацтва. Селяни отримують статус, подібний до орендарів, що передають свою землю у спадщину; їхні стосунки з землевласниками врегульовано законодавчо.
- 16 вересня
- Указом <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> на території <a href="17/Dovidn/Hetmanshchyna.htm">Гетьманщини</a> замість полків запроваджено Малоросійське генерал-губернаторство, що складалося з трьох намісництв: Київського, Чернігівського та Новгород-Сіверського, влаштованих за приписом загальноімперського Установлення про губернії.
- 1782
- Після перепису 1782 року, що прив'язав усіх до певного місця, нікому не вільно було перебувати в ролі мандрівного дяка. Отже дяківські школи мусили закриватися через брак вчителів і освіта в Україні почала занепадати.
- 7 вересня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про створення Комиссии для заведения в России народных училищ. Головою її від початку до 1799 р. був граф П. Завадовський.
- 1783
- Едукаційна комісія Польського сейму встановила нову систему шкільництва. Краківська та Віленська академії ставали головними школами, кожна з чотирма факультетами: богословським, філософічним, медичним і правничим. Всю Польщу поділено на 10 округ. Зокрема: Волинська з окружним містом Крем'янцем, Українська з окружним містом Вінницею та Піярська, що керувала всіма школами піярів у Польщі. В кожній окрузі мали бути окружні школи — шестикласні з семирічним навчанням та декілька підокружних шкіл з трьома класами (дворічний курс у кожному класі). У кожній парафії мала бути парафіяльна школа, вищі — у містах, нижчі — в селах.
- Заснування <a href="osvita/e_u/H-K_Dukhovna_Seminarija.htm">Греко-католицької Духовної Семінарії</a> у Львові.
- 15 січня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про дозвіл приватним особам заводити друкарні з тим, що кожну світську книжку треба подавати на цензуру управам благочиния. Скасовано 16 вересня 1796 року.
- 3 травня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a>, що поширив закони Російської імперії на селян Лівобережної України й Слобожанщини. Українських селян позбавлено права полишати панів, тобто закріпачено.
- 28 червня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про створення замість козацьких полків 10 кінних (карабінерських) полків регулярної армії з 6-річним терміном служби.
- 1784
- Імператор <a href="pers/Dovidn/Josif_II.htm">Йосиф ІІ</a> засновує Львівський університет — перший в Україні.
- 26 жовтня
- Наказом київського митрополита Самуїла Миславського, українця, що більшу частину життя прожив у Росії, викладання в <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Києво-Могилянській академії</a> переведено на російську мову, до того ж неодмінно з такою самою вимовою, як у Великоросії, та аби в усіх церквах дяки та священики читали молитви і правили службу Божу голосом, свойственным российскому наречию.
- В Академії з'являється новий предмет — российское красноречие. Цей курс читали колишні випускники <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Академії</a>, яких м. Самуїл відряджав до московського університету для изучения словесных наук и для усвоения
великороссийского говора и произношения.
- 1785 21 квітня
- Оголошено імператорський маніфест Грамота на права, вольности и преимущества благородного росийского дворянства, яким <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріна ІІ</a> практично зрівняла українську шляхту в правах з російськими дворянами і долучила її до кіл верноподданого российского дворянства.
- 1786 жовтень
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a>, за яким усі книжки, не свидетельствованные в синоде, підлягали конфіскації на всій теріторії імперії. Знищення українського книговидавання.
- 13 лютого
- Наказом митрополита Самуїла Миславського, російська мова стає єдиною мовою викладання в <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Києво-Могилянській академії</a>.
- 10 квітня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ</a> про поширення секуляризації монастирських земель на Україну. Сконфісковано всі монастирські землі та маєтки, чим завдано ще одного удару по українських школах, бо їхніми засновниками були представники високого духовенства, а утримували їх монастирі.
- 5 серпня
- <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріна II</a> ухвалила Статут <a href="osvita/e_u/Narodni_shkoly.htm">народних шкіл</a>. За ним заведено школи трьох типів: головні — чотирикласні, середні — трикласні та малі — двокласні. Утримання їх покладено на місцеві кошти. Щоб запровадити цей статут, були потрібні народні учителі. Отож на духовні семінарії покладено завдання готувати своїх учнів до праці у народних школах. Дістала таке завдання й <a href="osvita/Dovidn/Kyjewo_Mhyljanska_akademija.htm">Київська Академія</a>. Вона перетворилася на школу потрійного типу — нижчу, середню й високу, бо довелося відкрити нижчі класи народної школи, де учнів Академії практично готували до учительської праці.
- 29 жовтня
- Наказ Синоду митрополитові Київському Самуїлові Миславському про обов'язкову цензуру усіх перекладених книжок, що їх друкували в Лаврі для Академії: Святейший Синод на печатание в Киевопечерской типографии вышеупоминаемых новых переводов, без надлежащего их освидетельствования, дозволения дать не может. А естьли Ваше Преосвященство какие для той Академии переводы находите нужными, об оных с приложением с каждого перевода екземпляра, представлять Святейшему Синоду о каждом особо.
- 16 листопада
- Наказ Синоду митрополитові Київському Самуїлові Миславському, щоб у книжках, що їх друкували у Лаврі,
никаких несходств с печатаемыми в Московской Синодальной типографии книгами произойти не могло.
- 1787
- В друкарні Києво-Печерської лаври почато друкування гражданським шрифтом.
- 15 березня
- Засновано <a href="osvita/Dovidn/Studium_rutenium.htm">Студіюм Рутенум</a> (Руський інститут) при Львівському Університі. Викладали тут штучним язичієм, що поєднувало слов'янську мову з місцевою українською говіркою. Закрито 1809 р.
- 22 березня
- Австрійський шкільний статут визнав руську (українську) мову в Галичині за крайову. Відтоді русини почали домагатися від уряду заснування тривіяльних шкіл з українською мовою викладання.
- 1788
- Початок діяльности <a href="osvita/e_u/Stavropihijskij_Instytut.htm">Ставропігійного Інституту</a> у Львові, заснованого на підвалинах Львівського Успенського Братства. Він видавав шкільні підручники та утримував школу з бурсою. Проіснував до 1939 року.
- 1789
- Розпорядження Едукаційної комісі Польського сейму про закриття руських (українських) церковних шкіл та усунення з усіх інших шкіл руської мови.
- 1 травня
- В Києві на Подолі відкрито <a href="osvita/e_u/Holovni_shkoly.htm">головну школу</a>. Того самого року відкрито головну школу й у Чернігові. Протягом 1798–1799 років на Київщині була лише одна головна школа, на Полтавщині — три, на Чернігівщині — шість, а малих, тобто сільських, шкіл не було зовсім. Більшість дітей далі вчилися у дяківських школах, наприклад, у Ніжині у дяків вчилося вдвічі більше дітей, ніж в урядовій школі.
- 1790
- У Почаєві надруковано збірку духовних поезій Богогласникъ з нотами, що відіграла виняткову роль у поширенні книжної української мови та духовному єднанні українців. Багато колядок і церковних пісень із Богогласника звучать і нині.
- 1792
- Цісарський патент наказував учити українських дітей в Галичині їхньою рідною мовою бодай двічі на тиждень: вівторок і четвер. Запроваджено шкільну повинність (скасовано 1812 року).
- Переселення Чорноморського козацького війська на так званий чорноморський кордон. Після з'єднання з західною частиною Лінійного війська (1880 р.) дістало назву на Кубанське козацьке військо.
- 1793
- Видано Летописец Малыя России, де в додатку Федора Туманського під назвою Изъяснение малороссийских речений подано тлумачення 333 українських народних слів.
- 27 березня
- Другий поділ Польщі. До складу Російської імперії долучено Правобережну Україну.
- 1795 3 січня
- Третій поділ Польщі. До складу Російської імперії увійшли Західна Волинь, Західна Білорусія, Литва та Курляндія.
- 1796 16 вересня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Katerina_II.htm">Єкатєріни ІІ </a> Об ограничении свободы книгопечатания и ввозе иностранних книг, об учреждении ценсур. Цим указом заборонено вільні друкарні, крім тих, що містяться при урядових установах, або таких, що мають царський дозвіл. За вказівкою цариці всі такі друкарні в Україні опечатали. Засновано особливу цензуру з однієї духовної і двох світських осіб, у столицях — у віданні сенату, в інших місцях — під наглядом губернської влади. Для іноземних книжок засновано особливу митну цензуру.
- 1797 грудень
- В Україні запроваджено рекрутську повинність: призов до царської армії на 25 років. Більшість українських рекрутів закінчували службу цілковито зрусифікованими.
- 1798
- Видано Енеїду <a href="pers/Dovidn/Kotljarevskyj_Ivan.htm">Котляревського</a>. До неї додано словничок Собрание малороссийских слов (972 слова). До третього видання 1809 р. додано словничок із 153 слів.
- 1799 14 березня
- Указом <a href="pers/Dovidn/Pavel_I.htm">Павла I</a> створено духовну цензуру, що їй підлягали рукописи та книжки духовного змісту.
- 1800 18 квітня
- Указ <a href="pers/Dovidn/Pavel_I.htm">Павла I</a>, що вимагав церковныя книги прежних изданий для совершенного согласия с великороссийскими такими церковными книгами справлять прежде, дабы никакой розни и особливого наречия в них не было. Заборонено ввозити через кордон всякого рода книг, на каком бы языке оные ни были без изъятия… равномерно и музыку.