Закон Української держави про обов’язкове навчання української мови і літератури
Матеріал з Хронологія мовних подій в Україні: зовнішня історія української мови
Версія від 13:48, 18 червня 2017, створена Victor Kubai (обговорення • внесок) (Створена сторінка: <div style="background-color:#FFE7BA"> '''ЗАКОН УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ПРО ОБОВ’ЯЗКОВЕ НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКО...)
ЗАКОН УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ПРО ОБОВ’ЯЗКОВЕ НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ, А ТАКОЖ ІСТОРІЇ ТА ГЕОГРАФІЇ УКРАЇНИ В СЕРЕДНІХ ШКОЛАХ
1 серпня 1918 р.
Ухвалений Радою Міністрів закон про обов’язкове навчання української мови і літератури, а також історії та географії України по всіх середніх школах.
- По всіх середніх хлоп’ячих і дівочих загальноосвітніх, професійних, комерційних і інших школах, учительских семінаріях та інститутах, а також духовних семінаріях, обов’язково викладається українська мова і література, задля чого визначається не менше 3 годин тижнево в перших 5-ти класах, а в 2-х останніх класах — не менше 2 годин, та географія і історія України, для яких предметів мають бути визначені не менше як по 2 години тижнево в 2-х останніх класах кожної школи.
Примітка. Години на викладання тих предметів повинні бути установлені в кожній школі без побільшення загальної кількості лекцій існуючої до цього часу, згідно з розпорядженням міністерства для кожного типа школи. - По всіх хлоп’ячих та дівочих середніх, професійних, комерційних і інших школах, учительских семінаріях та інститутах, а також духовних семінаріях закладається штатна посада учителя української мови та літератури, а також обов’язково закладаються зверхштатні посади учителя географії та історії України.
- Штатним учителям української мови та літератури, які мають не менше 12 годин тижнево, та зверхштатним учителям географії та історії України, які мають не менше 6 годин того або іншого предмету, належать всі права, якими користуються учителі штатні, чи зверхштатні, того чи іншого типу школи щодо платні, пенсії та правного становища.
Примітка. Коли б вчителі української історії та географії мали також не менше 12 лекцій, тоді вони стають штатними учителями того предмета. - Кредити на утримання посад названих учителів беруться з тих же коштів, на які утримується та чи інша школа.
- Посади штатних учителів української мови та літератури та зверхштатні посади учителів географії та історії України обсаджують особи, що мають для навчання в данному типі школи відповідний освітний ценз.
- Школи з українською мовою цьому закону не підлягають по пунктах 1, 2, 3, 4 і 5.
- Всі учителі української мови та літератури, української історії та географії запрошуються і затверджуються згідно з законом для кожного типу школи.
- Навчання історії України може бути доручено і вчителеві загальної історії і географії України, вчителеві загальної географії, також тільки з відповідного затвердження.
- Викладання української мови, історії та географії України починається з початком 1918—1919 шкільного року.
Голова Ради Міністрів Ф. Лизогуб
Міністр народної освіти та мистецтва М. Василенко
На документі перед його текстом помітка:
«Затверджую Павло Скоропадський
1 серпня 1918 року. Київ.
Посвідчив: Державний секретар Сергій Завадський»
Державний Вістник,— 1918.— 8 серп.