Відмінності між версіями ««Музей Визвольної Боротьби України» в Празі»

Матеріал з Хронологія мовних подій в Україні: зовнішня історія української мови
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: =Енциклопедія Українознавства= <div style="background-color:#C6E2FF"> <b>Музей Визвольної Боротьби Україн…)
 
м (Захист на «Музей Визвольної Боротьби України» в Празі встановлено ([edit=sysop] (безстроково) [move=sysop] (безстроково)))
(Немає відмінностей)

Версія за 17:07, 25 лютого 2010

Енциклопедія Українознавства

Музей Визвольної Боротьби України, заснований 1925 р. у Празі з ініціятиви проф. УВУ гол. для збереження пам'яток укр. визвольних змагань і надбань укр. еміграції, утримуваний її коштами (перев. із ЗДА — м. ін. Г. Лисюком-Калеником, і Канади). Власником музею було Т-во М.В.Б.У. (його гол.: І. Горбачевський, С. Смаль-Стоцький, А. Яковлів, Д. Дорошенко), дир. — Д. Антонович, заступником дир. — С. Наріжний. М.В.Б.У. мав до 1 млн. експонатів, приміщених з 1938 р. у власному будинку; відтоді існувала постійна експозиція частин зб. Серед відділів і колекцій М.В.Б.У. найцінніші: архів (архіви місій УНР, Союзу Визволення України, таборів укр. полонених, укр. військ. таборів у Чехо-Словаччині, Укр. Респ. Капелі О. Кошиця, листування укр. діячів тощо), укр. періодики (бл. 1 200 назв), військ., мистецтво (понад 1 500 експонатів), нумізматики (укр. паперові гроші і т. д.), бібліотека тощо. М.В.Б.У. видавав свій бюлетень «Вісті». Збірки Музею зазнали часткового знищення під час нальоту бомбардувальників на Прагу у лютому 1945 р., дальше його існування загальмували сов. військ, чинники. З листопада 1945 р. діяв у дуже скромних розмірах п. н. Укр. Музей (дир. С. Наріжний); у березні 1948 р. закритий чехо-слокацькою владою. Архів М.В.Б.У. вивезено до Москви, решту майна передано до Слов'янської Бібліотеки в Празі.