Резолюція ІІІ українського військового з’їзду

Матеріал з Хронологія мовних подій в Україні: зовнішня історія української мови
Перейти до: навігація, пошук
РЕЗОЛЮЦІЇ ТРЕТЬОГО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКОВОГО З’ЇЗДУ ПРО УКРАЇНІЗАЦІЮ АРМІЇ І ФЛОТУ

20 жовтня — 1 листопада 1917 р.

Про українізацію війська

Відкидаючи потребу існування постійного війська і прямуючи до того, щоб було змінене народною міліцією, яка б стояла на сторожі інтересів трудового селянства та робітництва, а не була, як постійне військо, сліпим знаряддям пануючих класів в їх шовіністично-імперіалістичних змаганнях, крім того, вважаючи на сучасні обставини, коли такі постійні армії ще існують, з’їзд визнає потрібним, щоб ті армії були перетворені на національно-територіальній основі, щоб не були знаряддям денаціоналізації, і через те домагається негайного вилучення українців на фронті і в тилу в окремі часті, а також українізації гарнізонів на території України.

В зв’язку з тими перешкодами, які чинить в справі українізації війська Тимчасове правительство, з’їзд домагається, щоб цю справу було цілком передано в руки генерального секретаря військових справ, а також, щоб по всіх українізованих дивізіях та при арміях було призначено Центральною радою комісарів для того, щоб українізація могла провадитись планомірно і безупинно, щоб українці-вояки могли переводитись до своїх частин не тільки командами, а і поодинці, з’їзд домагається негайного заведення українських полків та бригад.

Українізація Чорноморського флоту

Через те, що Чорноморський флот в своєму складі має 80 відсотків українців і находиться на територіальних водах України, з’їзд постановив, щоб Генеральна морська рада приступила негайно до українізації Чорноморського флоту і вжила таких заходів:

  1. Коли кінчиться осіння кампанія Балтійського флоту і розпочнеться зимня кампанія, під час якої оперативна діяльність флоту припиняється, було вжито заходів, щоб всі українці Балтійського флоту під час зимньої кампанії негайно були переведені в Чорноморський флот.
  2. Щоб Чорноморський флот поповнявся виключно українцями.
Народна воля. — 1917.— 2 листоп.
Подано за Національні відносини в Україні у ХХ ст. Збірник документів і матеріалів. Київ: Наукова думка, 1994 — стор. 54.