Вагилевич Іван

Матеріал з Хронологія мовних подій в Україні: зовнішня історія української мови
Перейти до: навігація, пошук

Українська мова. Енциклопедія

ВАГИЛЕВИЧ Іван Миколайович (псевд. — Вагилевич Далибор, Волк Заклика; 2.IX 1811, с. Ясень, тепер Рожнятівського р-ну Івано-Франк, обл.  — 10.V 1866, Львів)  — укр. поет, філолог, фольклорист, етнограф і громад. діяч. Один із зачинателів нової укр. л-ри в Галичині. Закін. Львів. духовну семінарію. 1833 разом з М. Шашкевичем і Я. Головацьким організував «Руську трійцю». Був священиком, 1848 редагував газ. «Дневник руський», з 1851  — архівіст бібліотеки у Львові. Писав укр. і польс. мовами. Осн. мовозн. праця «Граматика малоруської мови в Галичині» (1844, опубл. 1845, польс. мовою) відіграла помітну роль у лінгво-дидактиці краю; ін. праця  — «Розправа про південно-руську мову» (1843, польс. мовою) залишилася у рукопису. Підготував опис дако-романської мови з додатком дакійсько-польс. словника «Наука про дакійсько-романську мову» (не опубл., польс. мовою). Збирав і опрацьовував лекс. матеріали для словників, зокрема укр.-нім.-латинського. Етногр. праці В. «Гуцули, мешканці Східного Прикарпаття» (1837), «Бойки, русько-слов'янський люд у Галичині» (1839), «Лемки, мешканці Західного Прикарпаття» (1841) містять цінний діал. матеріал. З етногр. працями В. пов'язується початок наук. вивчення мови і культури Гуцульщини. Автор романт. балад, поезій у прозі, серії статей про укр. л-ру. Перекладав «Слово о полку Ігоревім» укр. і польс. мовами (опубл. у ЗНТШ, т. 234. Праці філол. секції. Л., 1997). Перекладав також з чес. мови.

Літ.:

  • Огоновский О. Исторія л-ры руской, ч. 4, Л , 1894
  • Возняк М. Галиц граматики укр мови першої пол XIX в Л , 1911
  • Гуменюк М. П. , Кравченко Є.Є. М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький. Бібліогр. покажчик, Л , 1962
  • Семчинський С. В. Фонет. особливості «Дакійського словника» I. М. Вагилевича. «Вісник Київ, ун-ту. Серія філологічна», 1970, № 12
  • Франко І. До біографії Івана Вагилевича. В кн.: Франко І. Я. Зібр. тв., т. 37. К., 1982
  • Петраш О. О. «Руська трійця». К., 1986
  • Дзьобан О. О. Іван Вагилевич. Покажчик рукописів праць та мат-лів до біографії. Л., 1986
  • Дем'ян Г. Іван Вагилевич — історик, народознавець. К., 1993
  • Купчинський О. «Слово о полку Ігоревім» у перекладах, переспівах і дослідженнях першої пол. XIX ст. ЗНТШ (Львів), 1997, т. 234.

П. Ю. Гриценко.

<p> Посилання на інші джерела на ту саму тему:
e-Енциклопедія історії України: ВАГИЛЕВИЧ Іван Миколайович .
Вікіпедія: Вагилевич Іван Миколайович.