Хронологічна таблиця. До кінця XV століття

Матеріал з Хронологія мовних подій в Україні: зовнішня історія української мови
Версія від 22:02, 11 жовтня 2009, створена Stary pes (обговореннявнесок) (Створена сторінка: <h2>ІX сторіччя</h2> <table> <dt>860 <dd class="backgr"> Київський князь [http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=As…)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

ІX сторіччя

860
Київський князь Аскольд (Оскольд) прийняв християнство. Про цю подію йдеться в енцикліці константинопольського патріярха <a href="pers/Dovidn/Fotij.htm">Фотія</a> (60-ті роки IX ст.): Не тільки болгари навернулися до християнства, а й той народ, про якого багато й часто говориться, … , тобто так звані руси. … тепер вони перемінили еллінську й безбожну віру на чисте християнське вчення….
  • <a class="cite" title="37-74" href="dzherela_index.html#Braji1">[Braji1]</a>
  • В. П. Поліщук. Довідник пасічника. Київ: Урожай, 1983. </span>

861
У Паннонському житії <a href="pers/Dovidn/Kyrylo_ta_Methodij.htm">Кирила</a> засвідчено існування писемности на Русі.
Тут таки, у Херсонесі, знайшов Костянтин Євангелію і Псалтир, руськими письменами писані, і людину знайшов, що розмовляла руською мовою, і розмовляв з нею; і, засвоївши цю нову мову, порівнював її письмена, голосні й приголосні, до своєї мови й незабаром почав читати новою мовою й міг пояснити прочитане.
(Цитовано за <a class="cite" title="254" href="dzherela_index.html#Lavr">[Lavr]</a>). <a class="cite" title="68-69" href="dzherela_index.html#Braji1">[Braji1]</a>, <a class="cite" title="19, 108-116" href="dzherela_index.html#Istrin">[Istrin]</a>, <a class="cite" title="77, 115-117" href="dzherela_index.html#Skazan">[Skazan]</a>
866 – 882
На думку М. Брайчевського та Б. Рибакова, під час правління Аскольда створено Літопис Аскольда, частина якого увійшла до тексту Сказання про поширення християнства на Русі.
<a class="cite" title="148" href="dzherela_index.html#Braji2">[Braji2]</a>
882
Літописне оповідання про прихід до Києва з Новгорода варязької дружини <a href="pers/Dovidn/Oleh.htm">Олега</a>. Вбивство київських князів Аскольда і Діра (деякі історики вважають, що вбито лише Аскольда). Початок правління київської династії <a href="pers/Dovidn/Rurikovychi.htm">Рюриковичів</a>. У літописанні далі пауза до кінця X ст. <a class="cite" title="13" href="dzherela_index.html#LitR">[LitR]</a>, <a class="cite" title="77-86" href="dzherela_index.html#Braji1">[Braji1]</a>, <a class="cite" title="148" href="dzherela_index.html#Braji2">[Braji2]</a> </table>